Będą surowsze kary za naruszenie przepisów

Paweł Biały

Autor: Paweł Biały

Dodano: 17 grudnia 2017

Nowością, jaką wprowadza ogólne rozporządzenie o ochronie danych, będzie możliwość bezpośredniego nakładania wysokich kar finansowych przez organ nadzorczy w przypadku naruszenia przepisów RODO. Wysokość tych kar nie będzie jednak taka sama dla wszystkich administratorów danych. Sprawdź, kto może liczyć na niższe kary finansowe po 25 maja 2018 r.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) daje możliwość nakładania przez organ nadzorczy wysokich administracyjnych kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów regulujących ochronę przetwarzanych danych osobowych. Ustawodawca europejski uprawnia ustawodawcę krajowego do podjęcia decyzji o nakładaniu bądź nienakładaniu takich kar na organy i podmioty publiczne ustanowione w danym państwie członkowskim. Ustawodawca krajowy przewidział możliwość nakładania administracyjnych kar pieniężnych na polskie podmioty publiczne w wysokości do 100 tys. zł. Tak stanowi art. 83 ust. 1 projektu ustawy o ochronie danych osobowych z 12 września 2017 r. Czy to rzeczywiście ma sens?

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Paweł Biały

Autor: Paweł Biały

doktor nauk prawnych, prawnik praktyk, ekspert z zakresu prawa danych osobowych, administrator bezpieczeństwa informacji
wiper-pixel