Kultura bezpieczeństwa zwiększa jakość obsługi pacjenta

Arkadiusz Trela

Autor: Arkadiusz Trela

Dodano: 13 czerwca 2014
Kultura bezpieczeństwa, jakość obsługi pacjenta

Działania projakościowe w placówkach medycznych często napotykają na barierę, jaką jest opór czy brak świadomości pracowników na temat tzw. kultury i świadomości zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta.

Hierarchiczny system organizacyjny w polskich placówkach medycznych, ścisła podległość organizacyjna, niechęć do dzielenia się wiedzą, wewnętrzne przekonanie nieomylności personelu medycznego do swoich decyzji oraz częste nie przyjmowanie krytyki i sugestii współpracowników krępują tzw. bezpieczną kulturę organizacji. Przyczynia się to do ograniczenia twórczego myślenia, nie podejmowania działań profilaktycznych przeciwdziałających zagrożeniom, powodując, że dbałość o bezpieczeństwo pacjenta często istnieje tylko w teorii.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Arkadiusz Trela

Autor: Arkadiusz Trela

pełnomocnik, doradca zarządów, kierownik projektów wdrożeniowych oraz trener systemów zarządzania wg norm ISO w ochronie zdrowia. Wykładowca na studiach MBA w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył studia menedżerskie Executive MBA, podyplomowe studia – Menedżer Jakości oraz certyfikowane przez International Register of Certificated Auditors zaawansowane kursy audytora / audytora wiodącego systemów ISO 9001, ISO 14001 i ISO 27001.
wiper-pixel