Czasu pracy kierowników nie trzeba ewidencjonować

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 23 grudnia 2014
  Czasu pracy kierowników nie trzeba ewidencjonować

Osoby zarządzające podmiotami leczniczymi powinny wykonywać swoją pracę w ramach norm wyznaczonych ustawowo. Jednak okazjonalne wykonywanie pracy po godzinach nie daje im żadnych dodatkowych uprawnień, w tym do wynagrodzenia ze stosownymi dodatkami lub do czasu wolnego w zamian za przepracowany czas.

Każdy pracodawca, będący jednostką organizacyjną, musi mieć organy zarządzające, które mogą być obsadzane przez pracowników. Osoby te, w zależności od formy organizacyjno-prawnej, będą kierować jednoosobowo danym podmiotem, albo kolegialnie. W przypadku podmiotów leczniczych mamy do czynienia z obydwoma prawnymi modelami zarządzania. Podmioty lecznicze będące przedsiębiorcami, prowadzące działalność na zasadach określonych w przepisach prawa handlowego lub spółdzielczego w wielu przypadkach mają organ zarządzający o charakterze raczej kolegialnym – zarząd, w którego skład wchodzi prezes i członkowie zarządu. Oczywiście statut danej spółki czy spółdzielni prowadzącej działalność leczniczą może inaczej uregulować kwestie zarządzania, przekazując władzę w podmiocie leczniczym jednej osobie.

Pozostało jeszcze 91 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
wiper-pixel