Od 2017 roku tylko zwolnienia elektroniczne

Krzysztof Nyczaj

Autor: Krzysztof Nyczaj

Dodano: 17 lipca 2015
Fotolia_5316655_Subscription_Monthly_XL

Każdy lekarz będzie musiał założyć tzw. profil zaufany na ePUAP albo wyposażyć się w zestaw do składania podpisu elektronicznego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, żeby podpisywać i wysyłać e-zwolnienia do ZUS.

Podmioty lecznicze oraz lekarze uprawnieni do wystawiania zwolnień będą mieli obowiązek założenia tzw. profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wystawienie e-zwolnienia będzie polegać na wypełnieniu przez lekarza specjalnego formularza elektronicznego udostępnionego w jego profilu informacyjnym. Dane pracownika: imię, nazwisko, data urodzenia oraz adres zamieszkania oraz jego zakładu pracy: nazwa zakładu oraz numer NIP, lekarz nie będzie musiał wprowadzać ręcznie, ale będą one „podpowiadane” przez system teleinformatyczny po wprowadzeniu PESEL pracownika albo numeru i serii jego dokumentu tożsamości. W sytuacji, kiedy „podpowiedziane” dane będą niekompletne lub nieaktualne, lekarz będzie mógł uzupełnić formularz danymi uzyskanymi od pacjenta.

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Krzysztof Nyczaj

Autor: Krzysztof Nyczaj

autor bloga poświęconego problematyce informatyzacji ochrony zdrowia http://nyczaj.blog.onet.pl/. Wcześniej był związany z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Kierował kilkoma ważnymi projektami informatycznymi. Obecnie pracuje w GUS jako konsultant w Gabinecie Prezesa. Członek Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa, Rady Ekspertów Instytutu Polityki Ochrony Zdrowia przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.
wiper-pixel