Do kontroli GIODO można się przygotować

Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

Dodano: 17 lutego 2014
Do kontroli GIODO można się przygotować

Właściwa ochrona danych osobowych w ochronie zdrowia są istotne ze względu na codzienną praktykę ich przetwarzania w systemach informatycznych. Wyciek czy kradzież danych, nieuprawniona manipulacja czy zniszczenie, dostęp osób nieuprawnionych grożą odpowiedzialnością administratorowi danych i zagrażają osobom, których dane dotyczą.

GIODO kontroluje realizację jednej z podstawowych zasad dotyczącą przetwarzania danych - zasadę celowości. Chodzi o to, aby zbierać dane do oznaczonych, zgodnych z prawem celów i nie poddawać ich dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z nimi. Placówki medyczne nie mogą więc zbierać danych na zapas, bo się przydadzą, lub na wszelki wypadek. Tym samym tworzenie wewnętrznych zestawień na podstawie dodatkowych danych jest najczęściej sprzeczne z prawem.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

Specjalista ds. ochrony danych osobowych. Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa ochrony danych osobowych oraz wdrażaniu polityki bezpieczeństwa informacji w różnych instytucjach, w tym w placówkach ochrony zdrowia. Członek Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji SABI, członek zespołów roboczych analizujących projekty aktów wykonawczych do ustawy o ochronie danych osobowych. Doświadczony Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Uczestnik, jako ABI, postępowań administracyjnych oraz kontroli prowadzonych przez GIODO.
wiper-pixel