Przetwarzanie danych nie może naruszać praw pacjentów

Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

Dodano: 17 grudnia 2013
  Przetwarzanie danych nie może naruszać praw pacjentów

Placówka ochrony zdrowia nie musi uzyskiwać dodatkowych zgód od pacjentów, aby gromadzić ich dane. Nie może natomiast ich wykorzystywać w innym celu, np. dopisując adnotacje, że pacjent jest roszczeniowy.

Artykuł 25 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, rozporządzenie ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania oraz art. 4 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wskazują, jakie dane pacjent musi podać, a jakie placówka może zebrać udzielając świadczeń zdrowotnych. Tym samym na przetwarzanie wskazanych danych placówka wcale nie musi prosić dodatkowo o zgodę.

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Piotr Glen

Autor: Piotr Glen

Specjalista ds. ochrony danych osobowych. Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa ochrony danych osobowych oraz wdrażaniu polityki bezpieczeństwa informacji w różnych instytucjach, w tym w placówkach ochrony zdrowia. Członek Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji SABI, członek zespołów roboczych analizujących projekty aktów wykonawczych do ustawy o ochronie danych osobowych. Doświadczony Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Uczestnik, jako ABI, postępowań administracyjnych oraz kontroli prowadzonych przez GIODO.
wiper-pixel