Procedury dotyczące przeszczepów w praktyce

Agnieszka  Sieńko

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 13 grudnia 2013
Fotolia_32819612_Subscription_Monthly_XXL

Mimo niedoskonałości formalnych w prawie transplantacyjnym do pobrania organów po śmierci dawcy nie jest wymagana zgoda rodziny lub innych osób bliskich. Obowiązek koordynatora donacyjnego sprowadza się do ustalenia istnienia bądź nieistnienia sprzeciwu.

Przeszczepienia to jedna z najmłodszych i najbardziej zdumiewających metod leczenia. Poza niezwykłym kunsztem medyków uczestniczących w całym procesie donacji, metoda ta jest owiana aurą aspektów etycznych, religijnych i ludzkich. Szczególna uwaga jest zawsze skupiana na najbliższym otoczeniu zmarłego dawcy, na jego rodzinie. Z punktu widzenia prawa jest to skupienie nieuzasadnione. Prawo bowiem traktuje wolę rodziny jako niemającą żądnego znaczenia. Niestety media i tzw. powszechna praktyka utrwalają przeciwne stanowisko. W powszechnym przekonaniu na pobranie organów od zmarłego dawcy potrzebna jest zgoda rodziny. Nie jest to stanowisko właściwe.

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Agnieszka  Sieńko

Autor: Agnieszka Sieńko

radca prawny, specjalista prawa ochrony zdrowia, jest także pracownikiem naukowo - dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenia zawodowe zdobywała jeszcze w Branżowej Kasie Chorych dla Służb Mundurowych, w Departamencie Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wreszcie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.
wiper-pixel