Jaką odpowiedzialność cywilną ponosi menedżer

Piotr Stocki

Autor: Piotr Stocki

Dodano: 21 lipca 2020
Odpowiedzialność prawna menedżera

Wierzyciel podmiotu leczniczego może sięgnąć do prywatnej kieszeni menedżera. Zagadnienie to w czasach rozprzestrzeniania się koronawirusa i pogłębiającej się niewypłacalności wielu podmiotów nabiera szczególnego znaczenia. Wiąże się ściśle z obowiązkami wynikającymi z Prawa upadłościowego, które przewiduje zdolność upadłościową prywatnych przychodni i szpitali. Sprawdź, jak ograniczyć odpowiedzialność menedżera.

Podmioty lecznicze prowadzone w formie spó­łek kapitałowych to jedna z najpopularniejszych form ich prowadzenia. Artykuł ma jednak uniwersalny charakter, niezależnie od formy prawnej zarządzanego podmiotu, zwłaszcza w zakresie działań, jakie należy podejmować, żeby ryzyko poniesienia odpowiedzialności wyłączyć lub ograniczyć. Osoby zobowiązane do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości danego podmiotu ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia tego wniosku w wymaganym terminie, chyba że nie ponoszą winy (art. 21 ust. 3 Prawa upadłościowego).

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Piotr Stocki

Autor: Piotr Stocki

adwokat zarządzający Kancelarią Adwokacją STOCKI, odpowiedzialny za praktykę sporów sądowych dotyczących cywilnej, karnej i dyscyplinarnej odpowiedzialności menedżerskiej; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów prawa karnego skarbowego i gospodarczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Centrum Prawa Amerykańskiego organizowanego przez Emory University School of Law, Georgia State University College of Law i WPiA UW
wiper-pixel