Jak prowadzić e-dokumentację kadrową

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 21 lipca 2020
Dokumentacja kadrowa

Tradycyjną formą dokumentacji pracowniczej jest forma pisemna, jednak obowiązujące przepisy prawa pracy dają możliwość jej prowadzenia i przechowywania w formie elektronicznej. Jakich zasad należy przestrzegać, decydując się na takie rozwiązanie?

Zatrudniając przynajmniej jednego pracownika, czyli osobę fizyczną na podstawie stosunku pracy, który najczęściej kojarzy się z umową o pracę, placówka medyczna staje się pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy. Relacja pracodawca – pracownik nakłada na podmiot zatrudniający, w tym przypadku placówkę medyczną, wiele obowiązków. Wśród tych podstawowych można wyróżnić nie tylko tak oczywiste zobowiązania, jak wypłata wynagrodzenia za pracę czy organizowanie pracy w sposób bezpieczny.

Pozostało jeszcze 94 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku zajmuje się problematyką prawa pracy i zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Współpracował m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP i komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.
wiper-pixel