W jaki sposób zmieniać warunki zatrudnienia

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 30 października 2019
Praca personelu medycznego

Zawarcie umowy o pracę nie powoduje, że strony przez cały przyszły okres zatrudnienia będą związane pierwotnie ustalonymi warunkami zatrudnienia. Mogą one ulec zmianie w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Jakie masz prawa, gdy pracownik nie przyjmie twojej oferty dotyczącej modyfikacji warunków zatrudnienia?

Osoba ubiegająca się o pracę w placówce medycznej nie aplikuje na dowolne stanowisko pracy, w tym bliżej nieokreślone warunki zatrudnienia. Udział w procesie naboru czy rekrutacji jest bowiem odpowiedzią na ofertę dotyczącą konkretnego stanowiska pracy – niezależnie od tego, że nie wszystkie warunki zatrudnienia są z góry wiadome. Zawarcie umowy o pracę – zwłaszcza pierwszej - poprzedzają zwykle rokowania dotyczące kształtu przyszłego zatrudnienia – warunków pracy i płacy.

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku zajmuje się problematyką prawa pracy i zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Współpracował m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP i komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.
wiper-pixel