Kiedy możesz się domagać zapłaty za nadwykonania

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 29 lipca 2019
Zapłata za nadwykonania

Podmiot leczniczy, który nie ma kontraktu z NFZ, może żądać wynagrodzenia od publicznego płatnika, jeżeli w sytuacjach nagłych wykonał usługi. Czy taka zasada obowiązuje też pomiot, który ma umowę z NFZ i udzieli świadczeń w stanie nagłym ponad limit umowny?

Przychodnia, szpital, gabinet lekarski, które nie mają z NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, mają prawo do wynagrodzenia za świadczenia udzielone pacjentom w stanie nagłym (art. 19 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Wynagrodzenie uwzględnia wyłącznie uzasadnione koszty udzielenia niezbędnych świadczeń. Kolejny ustęp tego przepisu określa tryb uzyskania wynagrodzenia od NFZ w takich przypadkach. Podmiot ma wówczas złożyć stosowny wniosek wraz z rachunkiem, wykazem udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej i ich kosztów oraz pisemnym przedstawieniem okoliczności udzielenia świadczeń uzasadniających ich sfinansowanie ze środków publicznych.

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
wiper-pixel