Jak prowadzić ewidencję czasu pracy

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 29 lipca 2019
Ewidencja czasu pracy

Rolą placówki medycznej, jako pracodawcy, jest prowadzenie oddzielnie dla każdego pracownika dokumentacji pracowniczej. Do niezbędnej dokumentacji zalicza się ewidencja czasu pracy, która jest kluczowa do ustalenia prawa pracownika do wynagrodzenia. Sprawdź, jak ją prowadzić, aby nie narazić się na kary.

Pracownicy placówek medycznych – nawet takich, które świadczą usługi całodobowe, pracują w ramach ustalonej organizacji pracy. Jest ona swoistym kompromisem, który z jednej strony musi uwzględniać zapewnienie sprawności działania placówki w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – z drugiej, ograniczenia wynikające z przepisów o czasie pracy, które mają na celu zapewnić optymalne połączenie między życiem zawodowym a czasem wolnym od pracy pracowników.

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku zajmuje się problematyką prawa pracy i zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Współpracował m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP i komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.
wiper-pixel