Szczepienie chłopców przeciw HPV – czy to dobre rozwiązanie

Sławomir Jagieła

Autor: Sławomir Jagieła

Dodano: 1 lipca 2019
Wirus HPV

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest patogenem, z którym choć raz w życiu zetknął się każdy człowiek. Wirus ten może się przyczynić również do rozwoju schorzeń nowotworowych – w tym raka szyjki macicy. Sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania tej choroby może być wprowadzenie obowiązkowych szczepień na HPV – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Gdy wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej, zapowiedział, że w stolicy już od połowy roku będą wprowadzone darmowe szczepienia na HPV dla 12-letnich chłopców i dziewczynek, oświadczenie wykpiono. Przecież na raka szyjki macicy chorują kobiety, a nie mężczyźni. Tymczasem decyzja warszawskiego ratusza wydaje się trafiona, a stanowisko to potwierdzają lekarze.

Pozostało jeszcze 65 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sławomir Jagieła

Autor: Sławomir Jagieła

menedżer, ekspert BCC Business Centre Club ds. systemu ochrony zdrowia, obecnie związany z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie, Kolegium Kształcenia Podyplomowego. Otrzymał nagrodę dla Menedżera Roku w ochronie zdrowia. Odznaczony przez ministra zdrowia za racjonalizm – nagroda „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania, Olympus Szkoły Wyższej, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, prelegent, autor licznych opracowań z zakresu ochrony zdrowia. Ma rozległe doświadczenie w dziedzinie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, które zdobywał, między innymi w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, Banku Gospodarstwa Krajowego, Medicover, Centrum Medycznym Damiana.
wiper-pixel