Czy konieczna jest zgoda na nagranie operacji

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 13 czerwca 2019
nagranie operacji

Placówki rejestrują zabiegi w celach procesowych, a nagrania mają być dowodami w ewentualnych sprawach sądowych. Wykorzystują je także do szkoleń czy kontroli jakości. Obecnie nie ma jednolitej regulacji, z której wynika, że można nagrywać wszystko bądź, że jest to kategorycznie zabronione. Jak więc podejść do tej kwestii? Kiedy jest konieczne uzyskanie zgody pacjenta, a kiedy nie?

Nagrywanie zabiegów i operacji to ciekawy pomysł i znak czasu. Pacjenci coraz częściej pozywają szpitale i żądają wysokich odszkodowań. Rejestrowanie zabiegów to nic innego, jak zabezpieczanie materiału dowodowego, który będzie miał dużą wartość w sądzie. Szpitale zakładają, że większość zabiegów jest prowadzona właściwie. Ale jeśli okaże się, że lekarz popełnił błędy, to taki film na pewno nie pomoże.

Pozostało jeszcze 89 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.
wiper-pixel