Jakie kwalifikacje powinien mieć IOD

Dominika Tykwińska-Rutkowska

Autor: Dominika Tykwińska-Rutkowska

Dodano: 20 maja 2019
Inspektor ODO

Inspektor ochrony danych osobowych musi mieć kwalifikacje zawodowe, fachową wiedzę w zakresie prawa dotyczącego ochrony danych osobowych i umiejętności wypełniania zadań. Powinien być też niezależny, bez względu na to, czy jest pracownikiem administratora/podmiotu przetwarzającego dane, czy nie. Kogo wybrać na to stanowisko?

Na kwalifikacje inspektora ochrony danych osobowych zasadniczo składają się wykształcenie i zawodowy staż pracy, a także określone umiejętności (art. 37 rozporządzenia RODO). W przepisie nie precyzuje się, jakie to ma być wykształcenie, ani jaki staż. Co do umiejętności – już wskazuje się, że osoba ma umieć wypełniać zadania inspektora ochrony danych osobowych w praktyce.

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Dominika Tykwińska-Rutkowska

Autor: Dominika Tykwińska-Rutkowska

Doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki, specjalista z zakresu prawa administracyjnego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się problemy prawa ochrony zdrowia, dostępu do informacji publicznej, ochrony danych osobowych. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych m.in. monografii pt. Transplantacja. Studium z prawa administracyjnego, licznych rozdziałów, artykułów i glos.
wiper-pixel