Przejęcie personelu – kiedy będzie nieuczciwe

Bartłomiej Achler

Autor: Bartłomiej Achler

Dodano: 25 marca 2019
Personel medyczny

Przejęcie personelu konkurencyjnej placówki medycznej może być uznane za działanie nieuczciwe, gdy nastąpiło w celu uzyskania wyrządzenia szkody temu przedsiębiorcy. Co ważne – dotyczy to całego personelu, niezależnie od formy zatrudnienia. Sprawdź, kiedy przejmowanie pracowników konkurencyjnych podmiotów leczniczych nie jest dopuszczalne.

Prowadzenie komercyjnej działalności leczniczej jest biznesem, jak wiele innych. Uwzględniając oczywistą specyfikę tej branży, warto mieć świadomość prawnych ograniczeń w walce o pacjenta, by nie przekształciła się ona w bezpardonowy, pozbawiony reguł wyścig z metą na sali sądowej. Rywalizacja o klienta jest istotą każdej działalności komercyjnej, w tym również w obszarze ochrony zdrowia. Kiedy jednak zwykłe współzawodnictwo rynkowe przeistacza się w zjawisko nazywane „nieuczciwą konkurencją”?

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Bartłomiej Achler

Autor: Bartłomiej Achler

Adwokat, partner w kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska Achler Radcowie Prawni i Adwokaci sp.p., specjalizuje się w prawie medycznym i prawach pacjenta, doradza przedsiębiorcom prowadzącym działalność leczniczą, autor blogów prawnikwszpitalu.pl oraz prawodlazdrowia.pl, członek Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
wiper-pixel