Jak weryfikować tożsamość pacjenta

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 30 października 2018

Pacjent ma obowiązek przedstawienia dokumentu tożsamości - dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy lub legitymacji szkolnej. Powinien również złożyć oświadczenia o upoważnieniu innej osoby do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia. Te kwestie rodzą wciąż wiele pytań, a o to odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Co zrobić jeśli pacjent nie ma przy sobie żadnego dokumentu tożsamości? Czy można go przyjąć?

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej u.ś.o.z.), wyrażają ogólną regułę, zgodnie z którą niezależnie od sposobu potwierdzania prawa do świadczenia opieki zdrowotnej, świadczeniobiorca zobowiązany jest do przedstawienia dokumentu tożsamości - dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej. Brak takiego dokumentu ze względu na niemożność przeprowadzenia weryfikacji, będzie skutkować odmową udzielenia świadczenia.

Pozostało jeszcze 93 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.
wiper-pixel