Jak możesz postępować z agresywnym pacjentem

Paweł F. Nowak

Autor: Paweł F. Nowak

Dodano: 30 października 2018

Lekarze różnych specjalności mają coraz częściej do czynienia z agresywnymi pacjentami.  Z tego względu ważna jest znajomość reguł postępowania z chorymi silnie pobudzonymi emocjonalnie. Poznaj istotne wskazówki i zastosuj je w praktyce.

Każdy lekarz jest odpowiedzialny za komunikację interpersonalną. Może, a nade wszystko powinien nią kierować. Jednak relacje lekarz–pacjent są podstawową przyczyną stresu, frustracji, a nawet agresji. Zazwyczaj funkcjonujemy w typowych, standardowych, z góry przewidywalnych sytuacjach. Co ciekawe, nawet trudne, z medycznego punktu widzenia przypadki również mogą stanowić okazję do satysfakcjonujących doświadczeń, szczególnie gdy na problem spojrzymy jak na wyzwanie. Lekarze stale się doskonalą, by radzić sobie w trudnych przypadkach klinicznych, a zatem trudne zadania nie są głównym źródłem stresu w pracy zawodowej, a szczególnie u osób o długim stażu pracy. Trochę to zaskakujące, ponieważ prawdziwie stresogenne sytuacje pojawiają się zwykle w nie do końca przez wszystkich uświadamianym miejscu.

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Paweł F. Nowak

Autor: Paweł F. Nowak

Specjalista w zakresie edukacji zdrowotnej i treningu zdrowotnego. Adiunkt w Katedrze Metodyki Wychowania Fizycznego, Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej Autor publikacji naukowych i książek z dziedziny promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej, treningu zdrowotnego i sportu rekreacyjnego.
wiper-pixel