Kiedy udostępnić dokumentację bez opłaty

Marta Bogusiak

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 28 września 2018

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej wynikające z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest powszechnie znane i realizowane. Jednak RODO przyznało pacjentom niezależną, dodatkową podstawę do nieodpłatnego uzyskania dostępu do pełnej dokumentacji medycznej. Sprawdź, kiedy musisz stosować te zasady.

Ustęp 3 art. 15 RODO przesądza o tym, że, realizując prawo osoby do informacji, dostarczasz jej kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu. Przepis nie ogranicza tego obowiązku do wybranych zbiorów, a zatem powinieneś udostępnić kopię wszystkich przetwarzanych danych, chyba, że zainteresowany wyraźnie wskaże węższy zakres. Może to stanowić wyzwanie dla dużych podmiotów o rozbudowanej strukturze organizacyjnej, z usług których pacjent korzystał w szerokim zakresie.

Pozostało jeszcze 90 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Marta Bogusiak

Autor: Marta Bogusiak

radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi. Od 2008 r. współpracuje z Kancelarią Fortak & Karasiński, zajmuje się głównie obsługą prawną podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Ma wszechstronną wiedzę i bogate doświadczenie w zakresie prawa medycznego, w tym w zakresie kontraktowania świadczeń i współpracy z NFZ. Jest autorem i współautorem licznych publikacji oraz szkoleń kierowanych do placówek medycznych.
wiper-pixel