Kiedy możesz zmienić plan urlopów

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 4 września 2018

Opracowany przy współudziale pracowników placówki medycznej plan urlopów jest istotnym dokumentem na potrzeby zapewnienia właściwej organizacji pracy. Udzielanie urlopów zgodnie z pierwotnymi założeniami nie zawsze jednak jest możliwe. Sprawdź, kiedy i jak wprowadzać modyfikacje do tego planu.

Personel placówki medycznej zatrudniony na podstawie stosunku pracy, który najczęściej przybiera formę umowy o pracę, ma prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Osoby zatrudnione, które jednak nie są pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy, uprawnień urlopowych nie mają. W ich przypadku zasady korzystania z dni wolnych od pracy ustalane są indywidualnie na zasadzie swobodnych uzgodnień, niepodlegających pod Kodeks pracy. Urlop wypoczynkowy, mimo że placówka medyczna musi go formalnie udzielić pracownikom, zawsze stanowi mniejszy lub większy problem organizacyjny. Pracownika nie ma, a praca musi być wykonana, co ma szczególne znaczenie w przypadku placówek udzielających świadczeń całodobowych.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku zajmuje się problematyką prawa pracy i zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Współpracował m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP i komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.
wiper-pixel