Jak udostępniać dokumentację medyczną

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 4 września 2018

Kwestie związane z udostępnianiem dokumentacji medycznej i składaniem oświadczeń przez pacjentów dotyczących np. dostępu do dokumentacji czy udzielania informacji o stanie zdrowia wciąż rodzą wiele pytań. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Czy wniosek pacjenta o udostępnienie dokumentacji medycznej jest równorzędny z oświadczeniem o upoważnieniu osoby bliskiej do zasięgania informacji o stanie zdrowia? Nie.Pacjent ma prawo upoważnić inną osobę do uzyskiwania dostępu do dokumentacji medycznej. Upoważnienie obejmuje prawo do wglądu, uzyskiwania kopii, wyciągów lub odpisów dotyczących jego dokumentacji medycznej. Zakres dokumentacji, do którego dostęp będzie miała osoba upoważniona, zależy od woli pacjenta. I tak pacjent w treści upoważnienia może zastrzec, że nie życzy sobie ujawniania tylko części dokumentacji medycznej.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Marzena Pytlarz-Pietraszko

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych „Prawa gospodarczego i handlowego" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka studiów podyplomowych „Prawa medycznego i bioetyki" organizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik działu prawnego w Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita, właściciel PCC Legal.
wiper-pixel