O czym może informować rejestratorka

Anna Przygocka

Autor: Anna Przygocka

Dodano: 18 sierpnia 2018
  O czym może informować rejestratorka

Pacjent w czasie leczenia wielokrotnie styka się z rejestratorką. Jest ona często źródłem informacji dla pacjenta. Stąd rodzi się pytanie, jakie informacje może przekazać pacjentowi, a tym samym, jakie ma uprawnienia, zwłaszcza w kontekście dokumentacji medycznej i danych w niej zawartych?

Zawód rejestratorki jest zawodem o dużym znaczeniu praktycznym w kontekście funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Stąd każdego dnia rejestratorki, a tym samym osoby zarządzające takimi podmiotami, stają przez dylematami, co im wolno, a czego nie. Rejestratorka często wydaje pacjentom wyniki badań, a Ci, nie rozumiejąc wyniku zawierającego niezrozumiałe nazwy i określenia, liczby i znaki, pytają, czy ich wyniki badania są „w normie”. Czy w takiej sytuacji rejestratorka powinna udzielać pacjentowi informacji na temat wyniku badania? Odpowiedź brzmi: Nie. Chociażby chciała pomóc, nie powinna wypowiadać się na temat przedstawionych wyników badań.

Pozostało jeszcze 88 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Anna Przygocka

Autor: Anna Przygocka

radca prawny (kancelaria-przygocka.pl), specjalizuje się m.in. w obsłudze prawnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzi blog prawa medycznego iusmedica.pl
wiper-pixel