Kiedy zwolnienie pracownika jest zasadne

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 25 lipca 2018

Dyrekcja szpitala podczas restrukturyzacji zdecydowała, że wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, rozwiąże z lekarzami umowy o pracę, a lekarzy - byłych pracowników zaprosi do współpracy w ramach nowopodpisanych kontraktów medycznych. Sprawdź, czy było to słuszne postępowanie.

Każdy podmiot leczniczy ma prawo prowadzić własną politykę kadrową i nie ma obowiązku zatrudniania wszystkich lekarzy na podstawie umów o pracę. Gdy zmiana systemu zatrudnienia i przejście lekarzy na kontrakty cywilnoprawne dotyczy wszystkich etatowych medyków, z faktu, że jednemu z nich nie zaproponowano kontynuacji współpracy nie można wyciągać wniosków, że wypowiedzenia umów o pracę były niezasadne, a przyczyny wypowiedzeń – pozorne. Takie wnioski płyną z rozstrzygniętej niedawno sprawy zwolnionego z pracy lekarza anestezjologa, któremu nie zaproponowano kontraktu, bo nie spełniał nowych wymogów kwalifikacyjnych, narzuconych przez szpital.

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
wiper-pixel