Jak przekazywać informacje rodzicom

Aneta Naworska

Autor: Aneta Naworska

Dodano: 25 lipca 2018

Niedawno szerokim echem w mediach odbiła się sytuacja, kiedy to rodzice nie uzyskali od podmiotu medycznego informacji o tym, czy ich dziecko, prawdopodobnie ofiara wypadku komunikacyjnego, znajduje się w szpitalu. Odmówiono udzielenia takiej informacji ze względu na „obowiązywanie RODO”. Czy na pewno przepisy RODO zabraniają przekazywania takich danych?

Odkąd weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów, zwłaszcza z zakresu przekazywania informacji na temat pacjentów osobom najbliższym. Warto więc uściślić, co należy zrobić w sytuacji, w której istnieje pilna potrzeba przekazania informacji o stanie zdrowia pacjenta osobie trzeciej, a nie ma faktycznej możliwości uzyskania na to zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego?

Pozostało jeszcze 80 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Aneta Naworska

Autor: Aneta Naworska

adwokat, specjalista z zakresu prawa medycznego oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w zagadnieniach pomocy prawnej dla podmiotów leczniczych. Obsługuje dwa specjalistyczne szpitale, klinikę stomatologiczną oraz rehabilitacyjną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na UMK oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Służby Zdrowia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.
wiper-pixel