Co zrobić, gdy lekarz dostrzeże niewłaściwe zachowanie innego lekarza

Radosław Tymiński

Autor: Radosław Tymiński

Dodano: 25 lipca 2018

Lekarz w praktyce spotykał się z sytuacją, w której inny lekarz odradzał szczepienia lub zalecał w leczeniu alergii alternatywne metody leczenia (np. bioprądy). Jak powinien się zachować, gdy stwierdzi niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną postępowanie innego lekarza?

Lekarz ma obowiązek prowadzenia postępowania diagnostyczno-leczniczego w sposób zgody z aktualną wiedzą medyczną (art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Tym samym odraczanie (odradzanie) szczepień, gdy stan zdrowia pacjenta tego nie uzasadnia, lub leczenie alergii wyłączenie za pomocą bioprądów stanowią ewidentne wykroczenie przeciwko aktualnej wiedzy lekarskiej. Tym niemniej lekarz nie ma obowiązku zawiadamiania organów ścigania dopóki zachowanie innego lekarza nie stanowi określonego rodzaju przestępstwa lub nie stanowi niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób. W przedstawionej zatem sytuacji lekarz nie ma obowiązku poinformowania organów ścigania.

Pozostało jeszcze 50 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Radosław Tymiński

Autor: Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl
wiper-pixel