Jak zgłaszać naruszenia ochrony danych

Piotr  Janiszewski

Autor: Piotr Janiszewski

Dodano: 23 czerwca 2018

Nowe unijne rozporządzenie RODO wprowadziło obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych organowi nadzorczemu. Co zatem powinna zawierać procedura postępowania w przypadku wystąpienia takiego incydentu?

Nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (dalej RODO) zaczęło obowiązywać od 25 maja 2018 r. Jedną z kluczowych zmian, które wprowadziło, jest obowiązek zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych organowi nadzorczemu, a w określonych przypadkach także zawiadamianie o naruszeniu osób, których dane dotyczą. Nie każdy incydent bezpieczeństwa będzie jednak prowadził do naruszenia ochrony danych osobowych i tym samym podlegał obowiązkowi zgłoszenia do organu nadzorczego. Nie zmienia to faktu, że powinieneś przygotować placówkę na sprawne zarządzanie wszystkimi incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji, a nie wyłącznie tymi skutkującymi naruszeniem ochrony danych osobowych.

Pozostało jeszcze 89 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Piotr  Janiszewski

Autor: Piotr Janiszewski

radca prawny, partner w Janiszewski Podhajny Kancelaria Radców Prawnych sp.p., prezes zarządu Auraco sp. z o.o., doświadczony audytor w obszarze ochrony danych osobowych
wiper-pixel