Minimalne wynagrodzenia - co skontroluje PIP

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 26 maja 2018

Placówki medyczne często współpracują z osobami na podstawie umowy zlecenie. Obowiązkiem placówki jest wypłacanie im wynagrodzenia nie niższego niż wynika to z minimalnej, wynikającej z przepisów stawki. Zagadnienie to jest kontrolowane przez inspektorów pracy. Sprawdź, czym skutkuje niewypłacenie wynagrodzenia na poziomie minimalnym.

Najpowszechniejszą formą świadczenia pracy, która jest jednocześnie postulowana w kontekście stabilności zatrudnienia i przywilejów z nim związanych jest stosunek pracy. Najczęściej ma on formę umowy o pracę, na podstawie której wykonuje swe obowiązki całkiem spora rzesza osób zatrudnionych w placówkach medycznych. Świadczenie pracy na podstawie przepisów prawa pracy nie jest jedyną dopuszczalną formą zatrudnienia w placówkach. Z powodzeniem mogą one zatrudniać na podstawie cywilnoprawnych form zatrudnienia – np. umowy zlecenie, pamiętając jednak, że praca wykonywana w takich warunkach nie może być wykonywana w ramach specyficznej konstrukcji zatrudnienia, jaką jest stosunek pracy.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

prawnik, absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 roku zajmuje się problematyką prawa pracy i zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Współpracował m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Jest m.in. współautorem komentarza do Kodeksu pracy, autorem komentarza do ustawy o PIP i komentarzy do kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy.
wiper-pixel