Czy niższy VAT obejmie więcej wyrobów medycznych

Piotr Szulczewski

Autor: Piotr Szulczewski

Dodano: 7 marca 2018
  Czy niższy VAT obejmie więcej wyrobów medycznych

Coraz częściej dyskutuje się nad 8% VAT na produkty medyczne. Ostatnio szerszy niż do tej pory katalog wyrobów medycznych opodatkowanych preferencyjną stawką VAT ustalił w wyroku z 5 grudnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawdź, co może się zmienić w podejściu organów podatkowych do przepisów oraz pojęcia wyrobu medycznego.

Zmiany w stawce VAT w 2018 roku będą wynikać nie tylko z korzystnych orzeczeń sądów, lecz także z nowych zapisów ustaw podatkowych. Stosowanie stawek niższych niż 23% stanowi w polskim systemie podatkowym wyjątek, który jednocześnie wymaga spełnienia określonych warunków lub wykonywania czynności w ściśle określonych sposób. Nie inaczej w branży medycznej, gdzie prawo do stawki obniżonej 8% VAT dotyczy m.in. wyborów medycznych, ale jedynie takich, które definiowane są przepisami ustawy o wyrobach medycznych oraz dopuszczono je do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozostało jeszcze 90 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Piotr Szulczewski

Autor: Piotr Szulczewski

analityk, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach podatkowych, szczególnie w podatku VAT i PIT, prawie gospodarczym, cywilnym i skarbowym
wiper-pixel