Czy możesz udostępnić dokumentację medyczną sanepidowi

Radosław Tymiński

Autor: Radosław Tymiński

Dodano: 10 stycznia 2018

W jednej z placówek udostępniono imienny wykaz osób uchylających się od szczepień. Sanepid zwrócił się oficjalnym pismem o przekazanie pełnej dokumentacji medycznej dzieci, których rodzice uchylają się od obowiązku wykonania u nich szczepień ochronnych. Czy to właściwe postępowanie?

Poddanie się niektórym szczepieniom ochronnym jest obowiązkiem prawnym, a sanepid jest urzędem powołanym do sprawowania nadzoru nad wykonywaniem szczepień ochronnych w Polsce. Z tego powodu wprowadzono obowiązek przekazywania do powiatowego inspektora sanitarnego przez lekarza odpowiedzialnego za szczepienia kwartalnego sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych. (§ 13 rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych). Zgodnie z wzorem tego sprawozdania załącznikiem do niego ma być imienny wykaz osób uchylających się od szczepień. Już w tym miejscu trzeba podkreślić, że przepis nie upoważnia do zawarcia w sprawozdaniu innych danych tych osób (np. adresu czy numeru PESEL). Powstaje więc pytanie czy lekarz może sanepidowi udostępnić inne dane tych osób.

Pozostało jeszcze 44 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników.
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub aktywuj testowy dostęp.

Radosław Tymiński

Autor: Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl
wiper-pixel